Numbala

NUMBALA to gra edukacyjna, która wspiera naukę matematyki i ułatwia zrozumienie podstaw arytmetyki u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Download on the App Store Get it on Google PlayDownload on the Amazon AppStore

Czym jest NUMBALA?

Jak działa Numbala?

To gra stworzona w oparciu o badania naukowe i we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mechanika wykorzystana w NUMBALI opiera się na efektach relacji liczbowo- przestrzennych, relacji przestrzeni z częstotliwością dźwięku i tzw. poczuciu liczby. Mentalna relacja liczbowo- przestrzenna uznawana jest za podstawę do późniejszego zrozumienia arytmetyki. W naszej grze wykorzystaliśmy zestawy bodźców, które wzmacniają rozumienie  relacji między liczbami.

Badania

Wyniki dotychczasowych badań sugerują, że trening NUMBALI może usprawniać tzw. poczucie liczby [ang. number sense], w szczególności zaś utrwalają zależności numeryczno-przestrzenne (mentalną oś liczbową). Wyniki dotychczasowych badań nad skutecznością gry wykazały, że trening z wykorzystaniem mechaniki gry przyspiesza czas reakcji w zadaniach, w których dzieci porównują dwie liczby (decydując, która z nich jest większa) prezentowane w tym samym lub różnym formacie (dwie cyfry, zbiory kropek lub cyfra i zbiór kropek), aczkolwiek zmiana ta dotyczy grupy, która trenowała z grą w wersji z czujnikiem ruchu Kinect.

Korzystny wpływ gry w przypadku obu form sterowania statkiem (trening na laptopie oraz trening z Kinectem) wykazano jednak w zadaniach z szacowaniem miejsca liczby na osi.

Historia

Jest poszukiwaczką przygód, która uwielbia zebrać cenne monety pozostawione przez kosmicznego wieloryba. Pewnego dnia wyrusza za przygodą pozostawiając w domu swojego psa. Niestety nie wie, że jej lojalny przyjaciel znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Śladem kosmicznego wieloryba rusza również szalony korsarz. Jest żądny bogactwa i monet których śladem podąża nasza podróżniczka. Pirat zrobi wszystko zrobi wszystko, co może, aby osiągnąć swój cel. Jednak dopiero ten, kto szybciej opanuje podstawowe zasady arytmetyki, wygra ten pojedynek.

Badania naukowe

Gra jest rezultatem pracy interdyscyplinarnego zespołu psychologów, neuronaukowców z Laboratorium Neurokognitywnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz twórców gier ze studia Neurodio Games.

Celem było połączenie zabawy jaką oferują gry akcji oraz korzyści płynących z matematycznego treningu poznawczego. Skuteczność treningu potwierdziliśmy prowadząc badania z udziałem dzieci.

Co wyjątkowego jest w Numbala, czego nie ma w innych grach edukacyjnych?

  • Została stworzona nie tylko przez gamedesignerów, ale również przez neuronaukowców,
  • Numbala powstała w oparciu o wiedzę z zakresu działania mózgu oraz procesów uczenia się,
  • Naukowo przebadana i potwierdzona efektywność treningu poznawczego – wiemy, że Numbala działa!

Pobierz Press Pack