Numbala

NUMBALA to gra edukacyjna, która wspiera naukę matematyki i ułatwia zrozumienie podstaw arytmetyki u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Czym jest NUMBALA?

Jak działa Numbala?

To gra stworzona w oparciu o badania naukowe i we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mechanika wykorzystana w NUMBALI opiera się na efektach relacji liczbowo- przestrzennych, relacji przestrzeni z częstotliwością dźwięku i tzw. poczuciu liczby. Mentalna relacja liczbowo- przestrzenna uznawana jest za podstawę do późniejszego zrozumienia arytmetyki. W naszej grze wykorzystaliśmy zestawy bodźców, które wzmacniają rozumienie  relacji między liczbami.

pobierz z Google Play

Badania

Wyniki dotychczasowych badań sugerują, że trening NUMBALI może usprawniać tzw. poczucie liczby [ang. number sense], w szczególności zaś utrwalają zależności numeryczno-przestrzenne (mentalną oś liczbową). Wyniki dotychczasowych badań nad skutecznością gry wykazały, że trening z wykorzystaniem mechaniki gry przyspiesza czas reakcji w zadaniach, w których dzieci porównują dwie liczby (decydując, która z nich jest większa) prezentowane w tym samym lub różnym formacie (dwie cyfry, zbiory kropek lub cyfra i zbiór kropek), aczkolwiek zmiana ta dotyczy grupy, która trenowała z grą w wersji z czujnikiem ruchu Kinect.

Korzystny wpływ gry w przypadku obu form sterowania statkiem (trening na laptopie oraz trening z Kinectem) wykazano jednak w zadaniach z szacowaniem miejsca liczby na osi.

pobierz z Google Play

Badania naukowe

Numbala jest czymś więcej niż angażującą grą akcji, w której odwiedzisz galaktyczne wyspy aby odnaleźć swojego przyjaciela. Numbala to trening poznawczy zaprojektowany i przetestowany w oparciu o wiedzę i naukowe procedury.

Gra jest rezultatem pracy interdyscyplinarnego zespołu psychologów, neuronaukowców z Laboratorium Neurokognitywnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz twórców gier ze studia Neurodio Games.

Celem było połączenie zabawy jaką oferują gry akcji oraz korzyści płynących z matematycznego treningu poznawczego. Skuteczność treningu potwierdziliśmy prowadząc badania z udziałem dzieci.

Co wyjątkowego jest w Numbala, czego nie ma w innych grach edukacyjnych?

  • Została stworzona nie tylko przez gamedesignerów, ale również przez neuronaukowców,
  • Numbala powstała w oparciu o wiedzę z zakresu działania mózgu oraz procesów uczenia się,
  • Naukowo przebadana i potwierdzona efektywność treningu poznawczego – wiemy, że Numbala działa!

Zostańmy w kontakcie

Coś Cię zaciekawiło?

Newsletter

Zostań z nami na dłużej! Nie wysyłamy spamu, lecz piszemy o grach, mózgu, technologii i wszystkim co sprawia nam frajdę w pracy. Zainteresowany?